W sobotę 29 czerwca 2013 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno zorganizowało II Powiatowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Marii Skłodowskiej – Curie i Stefana Żeromskiego”, który współfinansował Powiat Kielecki w ramach dotacji zadania z pożytku publicznego.
W asyście funkcjonariuszy policji na motocyklach wraz z przewodnikiem Jackiem Skrzypczakiem grupa ruszyła spod kościoła w Leszczynach na pobliski cmentarz parafialny, gdzie przewodnik przekazał kilka ciekawych informacji związanych z postaciami Marii Skłodowskiej – Curie i Stefana Żeromskiego. Stąd trasa wiodła wzdłuż zalewu w Cedzynie do Woli Kopcowej, Masłowa i Ciekot pod Szklany Dom na Żeromszczyznę. Kolejną atrakcją była Święta Katarzyna z kapliczką „Żeromskiego”. Następnie dzięki uprzejmości właścicieli Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat” w Krajnie-Zagórzu, uczestnicy rajdu mogli nieodpłatnie zwiedzić Aleję Miniatur.
Po wyczerpującym podjeździe pod górę w trakcie padającego deszczu uczestnicy jak najszybciej dotarli do Gminnego Ośrodka Kultury w Krajnie gdzie czekała na nich gorąca kawa, herbata i słodki poczęstunek. Przed wyjazdem z Ośrodka Kultury część osób wzięła worki na śmieci i wycinając otwory na głowę i ręce przerobiła je na płaszcze przeciwdeszczowe, co spotkało się z ogólną aprobatą i towarzyszącym śmiechem:).
Mimo brzydkiej pogody na ognisko podsumowujące rajd, nad zalewem w Cedzynie cykliści dojechali w wyśmienitych humorach, gdzie czekały już gorące napoje i pyszna gorąca kiełbaska przygotowana przez członków Stowarzyszenia.
Na koniec przewodnik przygotował kilkanaście pytań konkursowych związanych z trasą rajdu i odwiedzonymi miejscami. Trzeba było wiedzieć między innymi: czyim imieniem nazwano most w Cedzynie, od czego pochodzi nazwa Ameliówka, jakie pasma górskie widoczne są z Ciekot, czy też jak miał na imię dziadek Marii Skłodowskiej.
Za prawidłowe odpowiedzi uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci przewodników turystycznych i książeczek „Szlakiem Marii Skłodowskiej – Curie i Stefana Żeromskiego”.
