100 lecie Niepodległości w gminie Górno

11 listopada od zawsze był dla mieszkańców gminy Górno świętem ważnym. Jednak tegoroczne obchody ‒ w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ‒ przyjęły charakter szczególny. W każdej miejscowości i w każdym skupisku ludzi świętowano na swój oryginalny sposób, ale wszystkich łączyła autentyczna radość, jaką daje możliwość życia i działania w wolnym kraju. Jest to dobro często na co dzień niedoceniane, zwłaszcza przez pokolenia wychowane w niepodległej ojczyźnie, które wolne są już od przymusu walki o suwerenność i traktują ją jako stan naturalny.

Z tym większą wdzięcznością odpowiedziałem na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Krajnie, gdzie przygotowano obchody tej wyjątkowej rocznicy, które stały się jednocześnie piękną lekcją historii i patriotyzmu. Co jednak cieszy mnie najbardziej, to fakt, że ludzie potrafią tutaj świętować dar niepodległości godnie i zarazem radośnie. Pamiętając o bohaterach tej ziemi, nie zapominają o tym, że ich walka i poświęcenie służyć miały szczęśliwej i pokojowej egzystencji kolejnych generacji.

Mieszkańcy naszej gminy ponownie dowiedli, że pragną mądrze i z entuzjazmem korzystać z daru wolności, oddając w ten właśnie sposób najpełniej cześć wszystkim jej zdobywcom i strażnikom. Przykładem takiej postawy był również nasz wspólny radosny pochód z biało-czerwonymi flagami na Łysicę, do miejsc poświęconych żołnierzom poległym w walce o Ziemię Świętokrzyską. W takich momentach sprawdzamy się zawsze jako autentyczna wspólnota, która ma świadomość, co jest dla niej dobrem najwyższym.

Kolejny raz odczuwać mogłem radość i dumę, że jestem częścią tej społeczności, którą wspólnie i wytrwale tworzymy od pokoleń.

Grzegorz Skiba