Jednym z inicjatorów upamiętnienia pisarza w Krajnie jest Grzegorz Skiba radny i prezes stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno który przypomina, że Stefan Żeromski przebywał tu trzy lata. Jak dodaje Krajno jest obok Woli Kopcowej, Ciekot, która w jego twórczości powraca jako kraina lat dziecięcych. Tablica będzie pretekstem do odwiedzenia miejscowości przez turystów, którzy podążają pisarskim szlakiem przez Góry Świętokrzyskie.
– Tablica będzie kolejnym elementem pokazania miejsca, gdzie przebywał Żeromski i jego rodzina, gdzie są jego korzenie, jego życie. Ta tablica będzie miejscem pamięci i etapem wędrówki dla turystów przybywających w Góry Świętokrzyskie.
Tablica znajduje się tuż przy wejściu do kościoła pw. Chrystusa Króla w Krajnie.
Stefan Żeromski został upamiętniony przez mieszkańców Krajna. Mija 155 lat od przeprowadzki jego rodziny do tutejszej posiadłości. Z tej okazji w miejscowości odsłonięto tablicę pamiątkową. Krajno – tu od lipca 1868 roku rodzina Żeromskich dzierżawiła posiadłość, która należała do Adolfa Trepki. Choć to mało znany wątek w biografii Żeromskiego, miejscowym przypominać nie trzeba.
– Wiedzieliśmy o tym, tylko było to słabo upamiętniane. Nie było bezpośrednich śladów tego życia małego psotnika – podkreśla mieszkanka.
W momencie przeprowadzki Stefan miał niespełna dwa lata. Być może dlatego w twórczości pisarza nie pojawiają się wzmianki na temat okresu spędzonego w Krajnie.
– Zachowało się mało źródeł na ten temat, a Krajno było jedną z większych miejscowości – mówi dr hab. Urszula Oettingen, historyk.
W Krajnie rodzina mieszkała tylko 3 lata. Ale świętokrzyskiego nie opuściła. Przeprowadziła się do Ciekot. Z kolei w Psarach i Kielcach Stefan Żeromski zdobywał wiedzę.
Stefan Żeromski – ze względu na zaangażowanie społeczne nazywany jest „sumieniem narodu”. Dziś z inicjatywy społecznej w regionie kreślony jest szlak pamięci pisarza.
Jeszcze we wrześniu Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno upamiętni specjalnym obeliskiem Józefa Piłsudskiego.