Piknik Niepodległościowy w Bęczkowie

,,Jesteś ważny, jesteś potrzebny.,, to motto  wspólnych obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno i Stowarzyszenie Św. Jana z Dukli przy współpracy z Księdzem Stanisławem Zielińskim proboszczem Parafii Bęczków.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Parafialnym Kościele z udziałem Pani Marszałek Renaty Janik, natomiast dalszy program obchodów listopadowego święta został zorganizowany przy świetlicy wiejskiej Stowarzyszenia Św. Jana z Dukli w Bęczkowie.
Prelekcję nt. „Drogi do niepodległości w 1918roku.” przedstawiła prof. Urszula Oettingen, natomiast wykład „Jesteś ważny, jesteś potrzebny” przedstawił dr. Dariusz Zwierzchowski.
Piękną oprawą dzisiejszej uroczystości była grupa rekonstrukcyjna Piotra Szlufika z Bęczkowa.
Oprawę muzyczną uświetniły dzieci śpiewajac pieśni patriotyczne, które podkreśliły w swoich utworach charakter patriotyczny dzisiejszego wydarzenia.
Na zakończenie uroczystości zagrał zespół Typowy Janus z Bęczkowa, który również podkreślil w swoich utworach korzenie naszego ludowego patriotyzmu.
Wyrazy podziękowania należą się dla mieszkańców Bęczkowa i innych miejscowości gminy Górno za patriotyczną postawę w tym szczególnym dniu dla nas Polaków, jakim jest Święto Niepodległości.
Podczas listopadowego wieczoru można było skosztować wojskowej grochówki z kuchni polowej i kiełbaski z ogniska. Piknik zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Serdecznie dziękujemy za obecność mieszkańcom Bęczkowa i przybyłym gościom.

Projekt,  przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno,  zorganizowało jedno z dwóch wydarzeń, podczas których mieszkańcy z Kiec i powiatu kieleckiego  spotkali się  i skorzystali z porady specjalistów z zakresu psychologii, służby zdrowia, prawa, pomocy społecznej oraz z przedstawicielami policji, straży pożarnej, służby więzienniczej, urzędu pracy, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ochotniczych Hufców Pracy.  Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób wykluczonych społecznie, bezrobotnych, w trudnej sytuacji życiowej, zmagających się z różnymi problemami oraz ich rodzin i bliskich.

Głównym celem było wskazanie sposobu na wyjście z trudnej sytuacji osobom,  które potrzebują wsparcia specjalistów. Oprócz wsparcia doraźnego podczas wydarzeń zamierzeniem projektu było również wskazanie miejsca, gdzie można szukać pomocy i w jaki sposób się o nią starać.

Projekt dofinasowany przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu.