Odsłonięcie pomnika Księdza Piotra Sciegiennego

 

Pomnik księdza Piotra Ściegiennego został odsłonięty w Krajnie Pierwszym. Monument ufundowali członkowie Stowarzyszenia Gminy Górno. Został wyrzeźbiony przez Kazimierza Kopcia ze Starachowic.

– W ten sposób chcemy upamiętnić tak ważną dla regionu postać – informuje Grzegorz Skiba, prezes Stowarzyszenia. – Zależy nam na tym, aby pomnik przypominał mieszkańcom, a także przyjezdnym, że ksiądz odwiedził to miejsce. Data jego postawienia nie jest przypadkowa. 175 lat temu w Krajnie odbył się wiec chłopów, na którym przemawiał do zgromadzonych ks. Piotr Ściegienny – dodał.

Wicemarszałek Renata Janik zauważyła, że duchowny jest zasłużoną postacią w regionie.

– Dla niego los osób słabszych, w tym przypadku rolników, nie był obcy. On zawsze stawał po stronie uciemiężonych – dodała.

24 października 1844 roku na skraju puszczy odbyło się spotkanie chłopów z ks. Piotrem Ściegiennym. Zorganizowany wiec, miał przygotować włościan do powstania, mającego rozpocząć się za kilka dnia. Powstanie miało dać wolność chłopom i uwolnić ich raz na zawsze od pańskiego ucisku. Niestety, w nocy z 24 na 25 października chłop Walenty Janic doniósł wójtowi miejscowej gminy o spisku. Ten poinformował o tym naczelnika wojennego guberni kieleckiej pułkownika Białoskórskiego, który wydał rozkaz aresztowania księdza Ściegiennego i pozostałych spiskowców.

Inicjatywa wybudowania pomnika jest podziękowaniem dla Księdza Piotra Ściegiennego w 175 rocznicę wiecu przeciwko zaborcy Rosyjskiemu i w 101 rocznicę odzyskania niepodległości Państwa Polskiego. Dziękujemy wszystkim za udział w tej uroczystości. Spgg.pl

 

 

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-94281

Z Krajna na Łysicę wchodzili dziś Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Marsz Niepodległości rozpoczął się o godzinie 11.30. Piechurzy nieśli ze sobą biało-czerwone flagi.

Jak twierdzili, nie przeszkadza im pogoda, ponieważ liczy się cel – upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę. Katarzyna Jarosz ze stowarzyszenia powiedziała, że deszcz i chłód nie są niej żadnym problemem.

– Co roku obchodzimy to święto w ten sposób. Kilka lat temu byliśmy w Pałacyku Sienkiewicza, gdzie czytaliśmy fragmenty utworów pisarza – dodała.

Grzegorz Skiba, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno, które organizuje wydarzenie tłumaczył, że oprócz maszerowania, uczestnicy śpiewają też patriotyczne pieśni.

– W ten sposób chcemy podziękować wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę – zapewniał.

Grzegorz Skiba przypominał, że w historii Krajna w XIX wieku doszło do dwóch ważnych wydarzeń, tzw. buntu włościan oraz wiecu chłopów, na którym przemawiał do zgromadzonych ksiądz Piotr Ściegienny. W celu upamiętnienia duchownego, w niedzielę 10 listopada o godzinie 15.00 w Krajnie Pierwszym odbyło  się odsłonięcie i poświęcenie jego pomnika.

 

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-94249