Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno zaprasza w dniu 10 listopada (niedziela) 2019 roku na godzinę 15.00 do Krajna Pierwszego na odsłonięcie i poświęcenie pomnika Księdza Piotra Ściegiennego w 175 rocznicę wiecu i jego aresztowania.
- – Przed odsłonięciem pomnika o godz. 11.30 na Punkcie Widokowym w Krajnie zostanie zorganizowany Marsz Niepodległości gdzie uczestnicy udadzą się na Łysicę by tam zaśpiewać pieśni patriotyczne.
- – o godz. 16.30 wspólny poczęstunek wszystkich uczestników przy ognisku w Krajnie Pierwszym
Wydarzenie dedykowane jest w 101 rocznicę odzyskania niepodległości Państwa Polskiego.
W historii Krajna doszło w XIX wieku do dwóch ważnych wydarzeń: tzw. buntu włościan oraz wiecu chłopów, na którym przemawiał do zgromadzonych ks. Piotr Ściegienny. Te dwa wydarzenia, obrazują jak odważny był lud Krajna, który wobec panującego wyzysku chłopa potrafił zebrać siły i walczyć o swoje. W 1843 r. doszło w Krajnie do buntu włościan, ponieważ wyznaczono im pod uprawę najsłabsze działki ziemi.
Urządzili oni wiec, na którym zaprzysiężono sobie„ nie obsiewać ról a ni nie wychodzić na pańskie, dopóki urządzenie nie zostanie zmienione”, albo przynajmniej pańszczyzna zastąpiona czynszem. Strajk był ściśle przestrzegany. Łamistrajkom rąbano pługi w polu, a obce siły najemne odwodzono od pracy. Jednocześnie toczyły się nieustannie pertraktacje.
Dla zbadania przyczyn i likwidacji zatargu przez 6 tygodni bawił w dobrach nadzwyczajny delegat ministra skarbu lecz nic nie wskórał.
W sierpniu 1844 r. nastąpił nieoczekiwany zwrot wydarzeń. Wywołało go stanowcze wystąpienie do władz o stłumienie buntu włościan, dzierżawcy Prendowskiego, hodowcy 3700 rasowych owiec rządowych w dobrach górniczych.
Wyznaczona została komisja pełnomocna, która po użyciu 2 rot halickiego pułku strzelców podpisała w Krajnie 17.IX.1844 – „Protokół nakłonienia opornych włościan wsi Krajno do posłuszeństwa”. Wpływowy dzierżawca tryumfował. Podwyższał teraz pańszczyznę w czwórnasób.
W dniu 24.X.1844 na skraju puszczy, gdzieś przy drodze z Krajna do Św. Katarzyny odbyło się spotkanie chłopów z Krajna z ks. Piotrem Ściegiennym. Osobą , która na prośbę ks. Piotra zebrała zaufanych włościan był Balcer Susło. Zorganizowany wiec, miał przygotować włościan do powstania, mającego rozpocząć się za kilka dnia. Powstania, które miało dać wolność chłopom i uwolnić ich raz na zawsze od pańskiego ucisku. Niestety w nocy z 24 na 25 października chłop Walenty Janic doniósł wójtowi miejscowej gminy Tarczyńskiemu o spisku. Ten poinformował naczelnika wojennego guberni kieleckiej płk. Białoskórskiego, który wydał rozkaz aresztowania księdza Ściegiennego i pozostałych spiskowców.
Uczestnikami spotkania byli:
- Balcer Susło (otrzymał karę 10 lat ciężkich robót na Syberii),
- Wojciech Kuroś,
- Antoni Woźniak,
- Jacenty Obara,
- Dominik Pajewski (lub Gajewski),
- Grzegorz Stępnik (za udział w spisku skazany na 50 rózg, pozostawiony w miejscu zamieszkania),
- Marcin Wojtałowicz,
- Ignacy Szlufik (za udział w spisku skazany na 50 rózg, pozostawiony w miejscu zamieszkania),
- Mikołaj Jamrożek,
- Tomasz Jamrożek,
- Wincenty Janic
- Buławski (pochodzący z Dąbrowy Górniczej, przebywający w Krajnie).
W spotkaniu prawdopodobnie brało udział jeszcze dwóch chłopów z Krajna: Józef Grzegorczyk i Wincenty Susło. źródło www.krajno.pl